اعمال تحریم های ظالمانه علیه نظام اسلامی، بیانگر این واقعیت است که در زمان کنونی نقطه جهش انقلاب اسلامی ایران به قله های پیشرفت، همان نقطه اقتصادی است.

 به گزارش پاسرو به نقل از طوبی گلستان؛ نامگذاری مجدد سال 1396به نام اقتصاد مقاومتی، تولید-اشتغال و تاکید چندین ساله معظم له بر این مهم، نشان از اهمیت مضاعف مقوله اقتصاد مقاومتی در آینده و سرنوشت کشور دارد.

مردم ژاپن ضرب المثل جالبی دارند که اساس توسعه کشورشان قرار گرفته است و گفتن آن در این مقوله خالی از لطف نیست.
ضرب المثل ژاپنی میگوید:
بخاطر میخی نعلی افتاد
بخاطر نعلی، اسبی افتاد
بخاطر اسبی، سواری افتاد
بخاطر سواری، جنگی شكست خورد
بخاطر شكستی، مملكتی نابود شد
و همه اینها بخاطر كسی بود كه میخ را خوب نكوبیده بود....
شرایط کنونی کشور ما نیز سخت به این ضرب المثل نیاز دارد. از مسئولان و مردم گرفته باید یادمان باشد هر كار ما، حتی کوچک، اثری بزرگ دارد كه شاید در همان لحظه متوجهش نباشیم و توجه به اقتصاد مقاومتی و تولید داخلی از آن جمله است.
خوب است نگاهی جامع تر و تحلیلی تر بر کنه ماجرا بیندازیم. شاید علت این همه تاکید مقام معظم رهبری و توجه ایشان بر تولید داخل بر ما مشخص شود.
آنچه بر ما گذشت...
نظام های مستبد قاجار و پهلوی عقب افتادگی بسیاری را برای مردم و کشورمان به ارث گذاشتند و ستم های فراوانی به ملت ایران روا داشتند . القای این تفکر که " ما نمی توانیم"، ایجاد روحیه وابستگی و به سخره گرفتن استعداد و توان داخلی بخصوص در عرصه تولید نوآوری و شکوفایی، کشور ما را بیش از پیش به دیگران وابسته نمود. تا جایی که حتی از تولید ضروری ترین نیازمندی های خود، ناتوان بوده و دست نیاز به سوی بیگانگان دراز می کردیم.
اما انقلاب اسلامی ایران روحیه خود باوری و استقلال را به ملت ایران باز گرداند و به جبران صدماتی پرداخت که از این ناحیه بر ما وارد شده بود.
"از بين رفتن وابستگي و جايگزيني استقلال همه جانبه، از بين رفتن اختناق نفس گير و حاکميت فضاي آزادي، رهايي از تحقيرشدگي تاريخي و بدست آوردن عزت ملي، از بين رفتن ضعف نفس و خودکم بيني و حاکم شدن روحيه اعتماد به نفس ملي از دستاوردهاي مهم انقلاب اسلامي است."
هر چند امام روح تازه ای به ملت ایران بخشید و عزم مردم را در جهت جبران این کاستی ها جزم نمود اما ضربه های ویرانگری که در این عرصه بر ما وارد شده بود زمان بسیاری را برای جبران می طلبید.
روحیه مصرفی ، غیر خلاق و ناتوانی که در طی این سالها (دوران قاجار و پهلوی) در مردم ایجاد شده بود، زخم ها و جراحت هایی است که هنوز هم با گذشت زمان بسیار و پیشرفت های روز افزون ملت ایران در عرصه اقتصادی، آثار آن پابرجاست و در تمایل به خرید کالاهای خارجی، عدم اطمینان و اعتماد به تولیدات داخلی، توجه به مارکها و برچسب های بیگانه بر روی کالاها و... خود را نشان می دهد و بخش مهمی از رنج های ملت ما نیز ناشی از همان زخم هاست.
آنچه خود خواستیم....
شروع جنگ که در حقیقت رویارویی تمام عیار بلوک شرق و غرب علیه نهال نوپای انقلاب بود، علی رغم چهره کریه خود نعمت‌های فراوانی را برای ما به همراه داشت، تحریم کالاها و مهمات نظامی از سوی کشورهای غرب - همزمان با آغاز جنگ- نقطه کلیدی بود که ما را به این باور رساند که در سایه توجه به توان و عزم داخلی می توان به استقلال و بی نیازی رسید.
در این برهه - دوره دفاع مقدس- رزمندگان با روحیه جهادی و با خود باوری، آستین همت را بالا زده و با تکیه بر توانمندی‌های داخلی و تشویق های امام راحل (ره) پیروزی‌های درخشانی را آفریدند.
اقتصاد مقاومتی و تکیه بر تولید داخلی چرا و چگونه؟
پیروزی های پی در پی که در عرصه خودکفایی نصیب ملت ایران شد ما را به این باور رساند که نه تنها می توان روی پای خود ایستاد و به قطع تمام وابستگی ها در ابعاد مختلف اقتصادی پرداخت، بلکه در سایه همین خود باوری می توان به قدرت اول منطقه خاورمیانه در عرصه علم و فناوری تبدیل شد و بعد از آن به رتبه های برتر جهانی اندیشید . چیزی که تنها با گذشت کمتر از سه دهه از عمر انقلاب شاهد دستیابی به آن بودیم و تشدید تحریم ها و تهدیدهای دشمنان نظام در زمان کنونی نیز صحت آن را تایید می‌کند.
بنابراین اقتدار اقتصادی ایران در کنار اقتدار سیاسی و فرهنگی ضرورتی انکار ناپذیر است و با توجه به الگو بودن نظام اسلامی ایران برای بسیاری از کشور های مسلمان منطقه و حتی کشورهای انقلابی و آزادیخواه جهان، ضرورت این اقتدار اقتصادی بیش از پیش احساس می‌شود.
چشم تیز بین انقلاب _امام خامنه ای _ نیز با درک همه ی این ضرورت‌ها، دهه اخیر را دهه "پیشرفت و عدالت" نامیدند تا چشم انداز اقتصادی کشور را ترسیم کنند و جهت حرکت را مشخص سازند. اعلام پی در پی چند سال متوالی با شعار اقتصادی ( نوآوری و شکوفایی سال 1378، اصلاح الگوی مصرف سال 1388، همت مضاعف، کار مضاعف سال 1389، جهاد اقتصادی سال 1390و سال 1391 نیز با شعار تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی، اقتصاد مقاومتی سال 1393، اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل سال 1395، اقتصاد مقاومتی تولید-اشتغال سال
اعمال تحریم های ظالمانه علیه نظام اسلامی، بیانگر این واقعیت است که در زمان کنونی نقطه جهش انقلاب اسلامی ایران به قله های پیشرفت، همان نقطه اقتصادی است. بی دلیل نیست که دشمنان نیز همه ی سرمایه و همت خویش را در همین امر متمرکز ساخته و برای به چالش کشیدن این نظام گذرگاه اقتصادی را برگزیده اند.
از همین رو ضرورت درک درست از شعار اقتصاد مقاومتی، تولید داخلی و اشتغال، انجام اقدامات لازم برای برای پیاده سازی این شعار، همچنین توجه چشم گیر به نقش زنان در این حوزه پیش از پیش احساس می‌شود و ما را به مجاهدت اقتصادی و حضور جهادگونه در عرصه های اقتصاد فرا می خواند.
سمیرا خطیب زاده
انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با شهدا

IMAGE

شهد عشق بر لبان مادر شهدا

تابوت شهید که آمد مادر کفن را باز کرد، فرزند دلبندش سر در بدن نداشت، مادر لبخندی زد...

IMAGE

روایتی عاشقانه از لشکر گرگانی ها در 8 فصل عشق و دلدادگی

روزهای پر التهاب جهادگران منطقه گرگان در جزیره لارک بندر عباس در دوران دفاع مقدس...

IMAGE

تهدید یک خواهر بسیجی را جدی بگیرید/ دخترم را غسل شهادت می دهم/ فتنه گران نطفه های حرام اسرائیل و آمریکا هستند

خواهر شهید مدافع حرم «محمدرضا شیبانی» گفت: مادر سه فرزند هستم و آنان را از...

آرشیو