قائم مقام هفته نامه بازار کسب و کار طی یادداشتی نوشت: صدای استخوان‎های شکسته اقتصاد رسانه‎های محلی از  تیراژ غیر واقعی به گوش می رسد.

 به گزارش پاسرو؛ حمیدرضا محمدیاری، قائم مقام هفته نامه بازار کسب و کار استان گلستان طی یادداشتی نوشت:

چالش‎های اقتصادی روز به روز رسانه‎های استانی را با مشکلات زیادی از جمله تعدیل نیروی انسانی و کاهش میزان صفحات و تیراژ رو به رو کرده است.

و این امر باعث شده که برخی از خبرنگار نماها در سطج استان گلستان برای کسب درآمد نمایندگی برخی از رسانه‎های کثیر الاانتشار را بگیرند.

 اما این رسانه‎ها با تیراژ غیر واقعی که اعداد آن گاها بیش از سه و در نهایت 15نسخه  در هر استان تجاوز نمی‎کند و بازار سیاهی را  در بین مدیران سازمان‎های استان‎ها برای دور زدن قیمت‎های واقعی آگهی در نشریات ایجاد کند  و این در حالی است که برخی از این دستگاه‎ها متولی امر محسوب می‎شوند.

سازمان‎ها زمانی که نشریات محلی برای دریافت آگهی‎ مراجعه می‎کنند اذعان می‎کنند که این آگهی‎ها باید در نشریات کثیر الاانتشار به چاپ برسد و این مهم فراتر از قانون مطبوعات و قوانین ارائه آگهی‎ها است.

این درحالی است که تیراژ این نشریات واقعی نیست و نشریات کثیر الاانتشار در سطح استان‎ها حتی 15 نسخه هم برای توزیع در استان لحاظ نمی‎کنند و قوانین دولتی تبیین شده که رسانه‎ها برای دریافت هر نوع آگهی دولتی باید حداقل 200 نسخه در هر شهر از آن استان توزیع در گیشه‎های روزنامه‎فروشی داشته باشند.

این وضعیت باعث شده که میزان صفحات نشریات محلی در چهار صفحه باقی بماند و رشدی از نظر افزایش مطلب نداشته باشند و از سویی هم با توجه به وضعیت اقتصادی و چنین معضلاتی دیده می‎شود برخی از نشریات محلی نیز تنها زمانی مبادرت به چاپ می‎کنند که آگهی لازم را داشته باشند که در اصل به آگهی‎نامه بیشتر شبیهه هستند و این گونه رفتارها دستگاه‎ها و شرکت‎های اجرایی را در توزیع آگهی به هدفشان نخواهد رساند.

در اینجا به نظر می‎رسد اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز نتوانسته به مسئولیت خود به درستی عمل کند و برخورد لازم با متخلفان رسانه‎ای در سطح استان صورت نگرفته است.

این چنین علف‎های هرز در رسانه‎ها  باعث عدم توسعه و رونق اقتصاد رسانه‎های استانی شده‎  و رسانه‎ها را هر روز از رسالت خود دور می‎کند

با این اوصاف امروز نمی دانم در اینجا که خود بعنوان مجری یک رسانه هستم به چه کسی و یا شخصی گلمند شوم چرا این موضوع باعث تضعیف رسانه‎های که واقعا در حال فعالیت هستند شده است.

 چرا که تنها پشتوانه مالی این رسانه‎ها محلی می‎تواند آگهی‎های بخش دولتی باشد و اداره کل ارشاد استان نیز باید در این امر نشریات استانی را یاری کند.

 متاسفانه با این توضیحات  در اجرای بند 5 از ماده 2 قانون اهداف و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و آیین‌نامه تمرکز، توزیع و نشر آگهی‌های دولتی، دستورالعمل اجرایی انتشار آگهی¬ های که حق قطعی نشریات بومی است با مشکل رو به رو هستیم. آگهی‎ها به روزنامه‎های که صرفا در اختیار نماینده نشریه و یا نهایت در اختیار  مجری توزیع قرار دارند با قیمت ییش از رسانه های بومی  واگذار می‎شود.

من بعنوان یک مجری در نشریات استانی تاسف می‎خورم که جایگاه واقعی رسانه‎های محلی کجای این عدالت قرار دارد .

چرا که سخنگو و تریبون اطلاع رسانی ادارت کل استان‎ها صرفا از طریق همین رسانه های که مورد ظلم و اچحاف این مراکز قرار می‎گیرد است اما با  ارائه آگهی به  چنین نشریات در حال شکست اقتصادی هستند.

رسانه های که با سیلی روی خود را سرخ نگه داشته و در مقابل تند بادهای خشمگین قد علم کرده تا آبرو و حیثیت استان خود را در مقابل تهاجمات فرهنگی ،اقتصادی و سیاسی حفظ کند ، حال آنکه انتظار است آنهایی که مدام با سر منت از این رسانه‎ها خواستار انتشار مطالبشان حتی بدون سانسور هستند حامی منابع اقتصادی این مطبوعات به نوبه خود باشند.

 از اینکه رسانه‎های بومی تربیون باشند و رسانه های غیر بومی بار اقتصادی را برای خود به ارمغان ببرند این خود به نوعی خیانت در اقتصاد هر استان بشمار می‎رود.

 هر روز شاهد سبز شدن این علفهای هرز از اقساء نقاط استان هستیم چرا که منابع استان را برای خود منابع بکری دانسته و مانند ویروسی که هیچگونه رحمی نداشته‎اند به جان منابع مالی رسانه‎های استانی افتاده‎اند .

اگر این افراد بدانند چه خیانتی در حق مردم استان با این رفتار خود می‎کنند قطعا از ادامه روند همکاری با رسانه‎های که به ظاهر نام سراسری را بدوش می‎کشند خودداری خواهند کرد.

 این رسانه‎ها صرفا با تیراژ 15 نسخه در هر استان و آن هم با اصرار نماینده یا سرپرست نشریه که زیر نظر شرکت‎های ایجاد شده  نمی‎توانند به هدف سازمان‎ها برای انتشار مطالب و آگهی خود کمک کنند.

متاسفانه این بیماری به جان رسانه‎های استانی نیز رخنه کرده و در هر زمان که آگهی داشته باشند برای حفظ بقا و کسب درآمد ناچیز اقدام به چاپ 100 الی 200 نسخه و در چهار صفحه می کنند که در اعلام وصولشان برای دریافت کمک دولت اظهار می‎دارند که نشریه‎ای با تیراژ6 هزار نسخه توزیع شده است.

وظیفه هر رسانه کمک به وضعیت اقتصادی منطقه خود چه از نظر فرهنگی ، علمی ، اقتصادی ، اجتماعی ، سیاسی و ورزشی است و برای حفظ این ارزش‎ها نیاز به منابعی دارد که این منابع بنا به دستور اکید قانون بخشی از آن از طریق سازمان‎ها و ادارت استانی تامین می‎شود.

و اداره کل فرهنگ و ارشاد هر استان حامی و حافظ منافع رسانه‎های که در آن استان منتشر می‎شود هستند.

 اما در اینجا خود این اداره کل که باید حامی رسانه‎های محلی استان باشد نسبت به نقض آشکار قوانین اقدام کرده و آگهی‎های که باید به رسانه‎های فعال بومی استان ارائه دهد و حامی آنها برای بیدار ماندن همه رسانه‎های بومی باشد متاسفانه نسبت به پشت کردن و خنجر از پشت زدن اقدام می‎کنند .

ادامه دارد ..

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با شهدا

IMAGE

شهد عشق بر لبان مادر شهدا

تابوت شهید که آمد مادر کفن را باز کرد، فرزند دلبندش سر در بدن نداشت، مادر لبخندی زد...

IMAGE

روایتی عاشقانه از لشکر گرگانی ها در 8 فصل عشق و دلدادگی

روزهای پر التهاب جهادگران منطقه گرگان در جزیره لارک بندر عباس در دوران دفاع مقدس...

IMAGE

تهدید یک خواهر بسیجی را جدی بگیرید/ دخترم را غسل شهادت می دهم/ فتنه گران نطفه های حرام اسرائیل و آمریکا هستند

خواهر شهید مدافع حرم «محمدرضا شیبانی» گفت: مادر سه فرزند هستم و آنان را از...

آرشیو