تله کابین گرگان

دو مکان برای تعبیه تله کابین در گرگان مطرح بود که گویا «سایت قوری نهارخوران به پونه سرا در بلندی های سفیدچشمه گرگان» برای احداث آن نهایی شده است اما طبق آنچه رئیس حقوقی شهرداری گرگان مطرح کرده است مبدا در نظر گرفته شده دارای معارض اسنادی است.

 به گزارش پاسرو؛ قول احداث تله کابین در گرگان از سال 83 به مردم داده شد و در زمان شهرداری حسین صادقلو در این شهر این قول با فعالیت های رسانه ای متعدد مبنی بر جذب سرمایه گزار در این بخش قوت گرفت.

بهره مندی از تله کابین در شهر گرگان با تنوع طبیعت از کوه و جنگل گرفته تا دشت و دمن، به یک مطالبه عمومی تبدیل شد تا جایی که اعضای فعلی شورای شهر در زمان کاندیداتوری خود برای ورود به این پارلمان محلی، قول احداث تله کابین را به عنوان یکی از محوری ترین وعده های انتخاباتی خود مطرح کردند.

با روی کار آمدن شورای شهر جدید، گرگان دستخوش تغییر مدیریت شهری شد و حسین صادقلو جای خود را به عبدالرضا دادبود بود، ناگفته نماند در اثنای این جابجایی حدود 10 ماه شهرداری گرگان با سرپرست اداره شد؛ تمامی این اتفاقات را می شود به نوعی دلیل به تعویق افتادن عمل به وعده احداث تله کابین در شهر قلمداد کرد.

دو مکان برای تعبیه تله کابین در گرگان مطرح بود که گویا «سایت قوری نهارخوران به پونه سرا در بلندی های سفیدچشمه گرگان» برای احداث آن نهایی شده است اما طبق آنچه رئیس حقوقی شهرداری گرگان در چهل و یکمین جلسه رسمی و علنی شورای پنجم با حضور شهردار جدید گرگان مطرح کرد، مبدا احداث تله کابین، یعنی سایت قوری نهارخوران، دارای معارض سندی است و شهرداری برای تملک آن درگیر مشکلات حقوقی است.

دادبود: هر کجا می روم درباره احداث تله کابین از من سوال می شود

عبدالرضا دادبود، شهردار جدید گرگان در چهل و یکمین جلسه علنی شورای شهر با بیان اینکه هر کجا می روم درباره تله کابین از من سوال می شود، گفت: نگاه ما بر حل مشکلات است و با تمام قوا این موضوع را پیگیری می کنیم.

وی با اشاره به مشکلات حقوقی پیش روی احداث تله کابین (هم در مبدا و هم در مقصد) و همچنین مشکل ترافیکی محور نهارخوران، تصریح کرد: اگر امروز می خواستیم در مورد برخی پروژه های مهم شهری تصمیم بگیریم حتما مطالعه و دقت بیشتری می کردیم اما چون این مسئله به خواست عمومی تبدیل شده است حیلی از مسائل فنی و حقوقی تحت الشعاع قرار گرفته، لذا نظر ما بر این است احداث تله کابین را با وجود این مشکلات به طور جدی پیگیری کنیم.

دادبود متذکر شد: از شعارات ما این است که مدیریت علمی داشته باشیم که زیرساخت آن مطالعه و پژوهش است  حتما و حتما ما در شرایط حاضر که می خواهیم این پروژه را مدیریت کنیم همزمان باید روی مسائل حمل و نقل و ترافیک کار کنیم.

شهردار گرگان ابراز کرد: در گذشته برای اینکه توجیه اقتصادی طرح را بالا ببریم ظرفیتی برای تله کابیت تعریف کردیم که غیرواقعی بوده است، در طرح اولیه مقرر شد که مقصد تله کابین در «پونه سرای سفیدچشمه» سه هکتار باشد اما در توجیه اقتصادی طرح مجاب به افزایش این عرصه به 30 هکتار هستیم از طرفی در مبدا احداث تله کابین بدلیل تعارض اسنادی زمین مجبور به کاهش عرصه هستیم.

دادبود خاطرنشان کرد: کم کردن زمین بخشی از تاسیسات جانبی تله کابین را کم می کند پر رونق ترین تله کابین ها به تنهایی رونق اقتصادی ندارد بنابراین اگر این ظرفیت ها را کم کنیم ممکن است پاسخگوی نیازها نباشیم؛ واقعیت این است که موضوعات زیادی در حوزه کار تله کابین مطرح است اما چون به مردم قول داده شده قطعا پیگیری می شود.

شهردار گرگان گفت: پروژه تله کابین به آن سادگی که مطرح کردند نیست و مشکلات فنی، مجوزی و حقوقی دارد اما در اولین فرصت با تمام قوا آن ها را پیگیری خواهم کرد.

گرزین: ما به مردم قول دادیم

ناصر گرزین، عضو شورای پنجم گرگان با اشاره به نهایی شدن احداث تله کابین در علی آبادکتول، گفت: باید موضوعات مرتبط با تله کابین گرگان مدیریت شود و هر چه سریعتر آن را عملیاتی کنیم، در مبدا و مقصد تله کابین درختی قطع نمی شود و مشکلات زیست محیطی وجود ندارد ما به مردم قول دادیم و باید زودتر اقدام کنیم.

حمیدرضا آقاملایی، عضو دیگر شورا نیز ابراز کرد: استاندار نیز راغب هستند هر چه سریعتر تله کابین گرگان کلید بخورد، برای رفع موانع حقوقی نیز می توان از ظرفیت های مجموعه شهرداری استفاده کرد و این موضوع را به سرانجام رساند.

کلنگ تله کابین گرگان تا پایان سال به زمین زده شود

ابراهیم جرجانی، از دیگر اعضای شورا نیز تله کابین را محور توسعه خواند و افزود: این پروژه از لحاظ اقتصادی به صرفه شهر است و اجرای آن بسیار لازم است.

وی تصریح کرد: با تیم سازی و فضاسازی می توان فضا را در ابعاد عمرانی و حقوقی و اداری مدیریت کرد و اگر تمرکز بر این مسئله بیشتر شود و امکان آن وجود داشته باشد بهتر است کلنگ تله کابین تا پایان امسال به زمین زده شود.

مشکل ترافیک نهارخوران باید به موازات احداث تله کابین حل شود

سید محمد مرتضوی، عضو دیگر شورا نیز اظهار کرد: تله کابین خواست و مطالبه عمومی است و ما در ایام انتخابات، پرشور و پرحرارت از این طرح دفاع کردیم و به مردم قول دادیم در کوتاه مدت این به مرحله اجرا در می آید اما در کنار این موضوعات دو مبحث وجود دارد که باید مورد توجه قرار بگیرد که اولین آن مشکلات و گره های ترافیکی است که در اثر ایجاد تله کابین بوجود می آید.

وی افزود: بحث ترافیکی نیز مطالبه عمومی است و مشکل حادی است که باید به موازات تله کابین حل شود.

مرتضوی مبحث دوم را مشکل کم شدن عرصه در مبدا احداث تله کابین بیان کرد و گفت: باید فرصت مطالعاتی را به شهرداری و شهردار جدید بدهیم تا چیزی که اجرا می شود از همه لحاظ مطلوب باشد.

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با شهدا

IMAGE

هفدهمین شهید مدافع حرم گلستان تقدیم حریم اهل بیت شد + تصاویر

شهید مدافع حرم "حجت الله نوچمنی" عصر دیروز در دفاع از حرم آل البیت (ع) در سوریه به...

IMAGE

شهد عشق بر لبان مادر شهدا

تابوت شهید که آمد مادر کفن را باز کرد، فرزند دلبندش سر در بدن نداشت، مادر لبخندی زد...

IMAGE

روایتی عاشقانه از لشکر گرگانی ها در 8 فصل عشق و دلدادگی

روزهای پر التهاب جهادگران منطقه گرگان در جزیره لارک بندر عباس در دوران دفاع مقدس...

آرشیو