شورای شهر گرگان

شورای پنجم گرگان اختیار انجام معاملات شهری اعم از معاملات عمرانی، خرید و فروش و غیره را تا سقف 500 میلیون تومان، به شهرداری واگذار کردند، این در حالیست که در دوره گذشته نیز این اعتماد به شهردار شده بود و در نهایت مورد مناقشه های بسیاری قرار گرفت.

 به گزارش پاسرو؛ چهل و پنجمین صحن علنی شورای اسلامی گرگان در دو بخش برگزار شد، بخش ابتدایی این جلسه به صورت غیر علنی به گفت و گوی اعضای شورای شهر و شهردار اختصاص داشت، گفت و گو بر سر تفویض اختیار به شهردار که در بخش علنی جلسه نیز به صورت مفصل به آن پرداخته شد.

در این جلسه طی درخواست شهردار و تقدیم لایحه ای به صحن شورا، مقرر شد شورای شهر، انجام تمامی معاملات شهرداری اعم از عمرانی، خرید و فروش و غیره را تا سقف یک میلیارد تومان، به خود شهرداری تفویض اختیار کند که البته با چکش کاری شورائیان و پیشنهادهای اعضا، رقم معاملات به 500 میلیون تومان کاهش یافت و در نهایت این لایحه با رقم نصف آن چیزی که شهرداری پیشنهاد داده بود به رای گذاشته شد.

فائزه عبداللهی، رئیس شورای شهر گرگان در خصوص این لایحه ابراز کرد: شهردار قول دادند در قبال تصویب این لایحه، در اسرع وقت، پاسخگوی پرسش های شورا در خصوص معاملات انجام شده، باشند.

وی افزود: واگذاری این مسئولیت، رافع نظارت اعضای شورا نخواهد بود و نظارت غیرمستقیم همچنان ادامه خواهد داشت ولی با تفویض اختیار به شهرداری، دیگر عملیات های شهرداری تا سقف 500 میلیون تومان، به صورت لایحه به لایحه به شورا واگذار نمی شود و خود شهرداری اختیار انجام آن را دارد.

500 میلیون تومان برای تفویض اختیار به شهرداری مبلغ زیادی است

علی اصغر یوسفی، عضو شورای شهر گرگان نیز در این رابطه اذعان کرد: بنده با توجه به اینکه در دوره چهارم شورای شهر نیز حضور داشتم تجربیاتی در خصوص تفویض اختیار به شهرداری کسب کردم که بر اساس این تجربیات، معتقدم، این مبلغ برای واگذاری اختیار به شهرداری مبلغ زیادی است.

وی تصریح کرد: این تصمیم برای یک دوره چهار ساله شورا تاثیرگذار خواهد بود، بر اساس این لایحه ما خود را در تمامی موضوعات شهری که تا سقف 500 میلیون تومان انجام می شود محدود می کنیم و فقط بعد از تصمیم گیری در شهرداری، جهت استحضار در اختیار شورا قرار می گیرد.

معاملات متوسط شهری به شهرداری تفویض اختیار شود

سعید رحیمی، دیگر عضو شورای شهر نیز خاطرنشان کرد: در بحث اعطای اختیارات به شهرداری باید سه مولفه ی تدبیر در انجام امور، تسریع در روند کار و نظارت اعضای شورا مدنظر قرار بگیرد.

رحیمی گفت: معاملات قابل انجام در شهر یا محدود هستند، یا متوسط و یا بزرگ؛ باید مشخص شود تفویض اختیار ما به شهردار بر اساس کدام یک از این معاملات است، به نظر بنده تفویض اختیار ما در حوزه معاملات متوسط بلامانع است.

سال 96 را برای توسعه گرگان کاملا از دست دادیم

ناصر گرزین، عضو دیگر شورا ابتدا با بیان اینکه لزومی ندارد جلسات غیرعلنی داشته باشیم، متذکر شد: نمی خواهیم چیزی پوشیده از مردم باشد، قرار نیست کار خلاف قانون انجام دهیم از این رو مشکلی ندارد که از همان ابتدا اصحاب رسانه و مردم در جریان باشند.

وی سپس به ابراز نظر خود در خصوص لایحه مذکور پرداخت و افزود: اگر قرار است در شهر کاری اتفاق بیفتد باید به نیروهای شهرداری و شهردار اعتماد کنیم.

گرزین گفت: ما به مردم قول داده ایم توسعه انجام دهیم اما سال 96 را کاملا از دست دادیم، وقتی شهردار انتخاب می کنیم باید اعتماد کامل داشته و به وی اختیار بدهیم در عین اینکه نظارت خود را داشته باشیم.

گرزین معتقد بود اگر تفویض اختیار به شهرداری صورت بگیرد دیگر لوایح در شورا نمی ماند، وی در این خصوص ابراز کرد: پیشنهاد من این است از آنجاییکه همه ما بدنبال ایجاد کارهای خوب در شهر هستیم، حداقل تا سقف معاملات بزرگ، اختیار عمل را به صورت یکساله به شهردار بدهیم.

وی همچنین اظهار کرد: وظیفه ما نظارت و سوال ازشهردار است بگذاریم این اتفاق خوب بیفتد و این فرصت را به شهرداری که همه ما به آن اعتماد داریم، بدهیم.

در نهایت این لایحه با 5 رای موافق و 4 رای مخالف به تصویب رسید، البته حمیدرضا آقاملایی یکی از اعضای شورای شهر در حالیکه به زبان اعلام کرد مخالف واگذاری معاملات غیرعمرانی به شهرداری است، اما نهایتا به این لایحه رای داد و با اختلاف همین یک رای این لایحه مصوب شد.

گفتنی است در دوره چهارم شورا نیز لایحه ای مشابه همین لایحه با همین مبلغ(500 میلیون تومان) در شورا به تصویب رسیده بود که در اثنای انجام آن موجب بروز اختلافاتی بین شورا و شهرداری شده بود، اختلافاتی نظیر تکه تکه کردن معاملات بزرگ شهری توسط شهردار وقت(حسین صادقلو) با معاملات تا سقف 500 میلیون تومان که گرچه از نظر قانونی خللی نداشت اما از نظر تعهدی از اعضای شورا سلب اعتماد می کرد، با این حال شورای شهر در این دوره نیز دوباره این اعتماد را به شهردار جدید(عبدالرضا دادبود) کردند.

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با شهدا

IMAGE

شهد عشق بر لبان مادر شهدا

تابوت شهید که آمد مادر کفن را باز کرد، فرزند دلبندش سر در بدن نداشت، مادر لبخندی زد...

IMAGE

روایتی عاشقانه از لشکر گرگانی ها در 8 فصل عشق و دلدادگی

روزهای پر التهاب جهادگران منطقه گرگان در جزیره لارک بندر عباس در دوران دفاع مقدس...

IMAGE

تهدید یک خواهر بسیجی را جدی بگیرید/ دخترم را غسل شهادت می دهم/ فتنه گران نطفه های حرام اسرائیل و آمریکا هستند

خواهر شهید مدافع حرم «محمدرضا شیبانی» گفت: مادر سه فرزند هستم و آنان را از...

آرشیو